Proč zácpu léčit?
Úvodní stránka > Zácpa > Proč zácpu léčit?

Proč zácpu léčit?

Zácpa může být velmi nepříjemná. V některých případech je nutné navštívit lékaře a zjistit, co ji způsobuje. Ve velké většině případů však zácpa neznamená vážný problém. Když zácpa není závažná, proč ji tedy léčit? V určitých případech může být zácpa opravdovým problémem.

Čtěte také: kdy navštívit lékaře?

Dopad zácpy na kvalitu života

Zácpa má vliv na kvalitu života

Zácpa je často spojena s fyzickými obtížemi, např. s bolestmi břicha. Tyto obtíže mohou ovlivňovat psychiku, narušovat spánek a zhoršovat kvalitu života. Lidé, kteří trpí zácpou, o svém problému málokdy hovoří se svými blízkými nebo s lékařem. Následkem zácpy mohou být pocity studu, viny a bezmoci. Pro pacienty jsou často horší tyto psychologické důsledky než fyzické příznaky. Zácpa může člověka ovlivňovat také v práci, při studiu a v sociálních vztazích2.    

Dopad zácpy na fyzické zdraví

Liré trpící zácpou při defekaci často vyvíjí tlak, čímž si mohou zhoršit stav hemoroidů. Hemoroidy jsou cévní svazky u řitního otvoru. Tlačení může poškodit tkáň, která hemoroidy obklopuje, a tím je oslabí. Tyto cévy pak mohou z řitního otvoru vystoupit a způsobovat nepříjmené pocity, krvácení a bolesti. Větší komplikací je, pokud zde vznikne krevní sraženina nebo zánět3. Přítomnost bolestivých hemoroidů může být sama zodpovědná za zácpu. 

Léčba zácpy

V případě funkční zácpy je třeba dodržovat režimová a dietní doporučení, případně konzultovat situaci s lékařem.

Čtěte také: zácpa: co dělat?

1: L Degen et coll. Réalités et mythes à propos de la constipation – State of the Art. Forum Med Suisse 2008 ;8(47) :913-918
2: Fondation canadienne de la santé digestive. Comprendre la prévalence et l’impact de la constipation au Canada. Février 2014.
3: J-D Zeitoun et coll. Pathologie hémorroïdaire : de la physiopathologie à la clinique. Press Med, 2011, pp. 920-926