Naše doporučení pro prevenci dehydratace při průjmu
Úvodní stránka > Průjem > Naše doporučení pro prevenci dehydratace při průjmu

Naše doporučení pro prevenci dehydratace při průjmu

Průjem způsobuje únavu a intenzivní bolest. Obvykle se s ním dá bojovat příjmem jídla a pití, které rychle obnoví normální průchod a sníží bolest. Průjem však může rychle způsobit dehydrataci, pokud se dostatečně nesledujeme.

Podle WHO1 je průjem hlavní příčinou podvýživy dětí do pěti let. Každý rok způsobí smrt až 525 000 dětí mladších 5 let. Abychom předešli dehydrataci, je třeba z důvodu ztráty vody v organismu zvýšit příjem vody a jiných nápojů.

Jaké jsou příčiny průjmu?

Nejčastěji se jedná o infekci způsobenou viry nebo bakteriemi, zejména v důsledku konzumace kontaminovaných potravin nebo nápojů: nedostatečně umyté ovoce, zdravotně závadná voda. To je zejména případ cestovatelského průjmu. Existují různá opatření, jak cestovatelskému průjmu předejít; můžete si přečíst náš článek o cestovatelském průjmu a získat podrobné informace o tom, jak mu předejít. Některé nemoci mohou také vyvolávat průjmy.

Jaké jsou příznaky2 průjmu?

Hlavním příznakem průjmu je samozřejmě častá řídká nebo vodnatá stolice. Může však být také doprovázen bolestmi břicha, středně vysokou nebo vysokou horečkou, přítomností krve nebo hlenu ve stolici, nadýmáním a zvracením.

Riziko dehydratace z důvodu velké ztráty vody a minerálních solí v těle je zároveň jedním z hlavních rizik při průjmu.

Jaké jsou příznaky dehydratace?

Hlavní příznaky dehydratace3 u dospělých jsou:

  • Sucho v ústech, suchý jazyk nebo zvětšující se pocit žízně4.
  • Pocit únavy5. Jedná se o běžný a často opomíjený příznak lehké a středně těžké dehydratace.
  • Závratě nebo bolesti hlavy. Jedná se o běžné příznaky dehydratace, kdy nedostatek vody v těle způsobuje snížení přívodu krve a kyslíku do mozku.
  • Snížený objem moči. Vylučování malého množství moči a tmavá moč jsou příznaky akutní nebo středně těžké dehydratace.

Riziko dehydratace je zvlášť významné u starých lidí a kojenců a může způsobit potenciálně těžký průběh akutního průjmu. Příznaky dehydratace6 u kojenců a malých dětí jsou:

Při lehké a středně těžké dehydrataci

  • Méně aktivity
  • Méně časté močení a méně než 6 mokrých plenek (denně)
  • Sucho v ústech a méně slz
  • Ztráta hmotnosti 5–10 % při průjmu doprovázeném dehydratací
  • Vkleslá fontanela

Při těžké dehydrataci

  • Podrážděnost dítěte
  • Větší spavost 
  • Bledá pokožka na rukou a nohou
  • Zřasená kůže a zapadlé oči
  • Pokles hmotnosti o více než 10 % při průjmu doprovázeném dehydratací
  • Poruchy vědomí
  • Přetrvávající kožní záhyby: jestliže zmáčkneme kůži mezi palec a ukazovák, záhyb přetrvává několik vteřin, a pokud se kůže kvůli nedostatku vody nevrátí do původního stavu, pak je dehydratace vážná a může rychle přejít do těžkého stavu. Je třeba se okamžitě poradit s lékařem.

Jaké nápoje pít při dehydrataci?

Průjem zvyšuje riziko dehydratace a jediný způsob, jak dehydrataci překonat, je dobře se hydratovat. Je tedy nutné přijmout následující opatření:

  • Pijte více sklenic vody než obvykle. Normálně byste jich měli vypít 8 až 10 denně. Jestliže jste dehydratovaní, příjem vody by měl být nejméně 15 až 20 sklenic vody.
  • Abyste překonali závažnou dehydrataci, je třeba kromě vody pít také nápoje s obsahem minerálních solí, jejichž ztráta je při průjmu také velká.
  • Existuje mnoho různých nápojů7, jako například perorální rehydratační roztoky, pomerančový džus, jejichž účinek je pro prevenci dehydratace ještě větší než u vody.
  • Je také nutné vyhýbat se horku a zamezit pocení, protože mohou způsobit závažný nedostatek vody, a patří tedy k dalším příčinám dehydratace.
  • Pokud trpíte intolerancí fruktózy nebo laktózy, vyhněte se jim, jelikož představují riziko zhoršení průjmu a tím i riziko dehydratace.
  • Abyste zvýšili příjem vody, jezte ovoce, které obsahuje velké množství vody, jako například vodní a cukrový meloun, pomeranč nebo grapefruit.

Závěr

Při průjmu je důležité hlídat, aby nedošlo k dehydrataci, zejména u kojenců a starých lidí, u kterých se dehydratace může rychle zhoršit a ohrozit jejich zdraví. Abyste předešli dehydrataci, odpočívejte a pijte hodně tekutin, abyste se uzdravili.

1.Diarroheal disease, World Health Organization. 2 May 2017
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/diarrhoeal-disease
2.Diarrhea. Symptoms & causes. Mayo Clinic.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diarrhea/symptoms-causes/syc-20352241?page=0&citems=10
3.Gross, C. R., Lindquist, R. D., Woolley, A. C., Granieri, R., Allard, K. et Webster, B. (1992). Clinical indicators of dehydration severity in elderly patients. The Journal of emergency medicine, 10(3), 267-274.
4.Ellershaw, J. E., Sutcliffe, J. M., & Saunders, C. M. (1995). Dehydration and the Dying Patient. Journal of pain and symptom management, 10(3), 192-197.
5.Burge, F. I. (1993). Dehydration Symptoms of Palliative Care Cancer Patients. Journal of pain and symptom management, 8(7), 454-464.
6.Signs of Dehydration in Infants & Children. Healthychildren.org. 9/24/2019
https://www.healthychildren.org/English/health-issues/injuries-emergencies/Pages/dehydration.aspx
7.Maughan, R. J., Watson, P., Cordery, P. A., Walsh, N. P., Oliver, S. J., Dolci, A., … & Galloway, S. D. (2016). A randomized trial to assess the potential of different beverages to affect hydration status: development of a beverage hydration index. The American journal of clinical nutrition, 103(3), 717-723.