Zácpa a těhotenství
Úvodní stránka > Zácpa > Zácpa a těhotenství

Zácpa a těhotenství

Zácpa může být v těhotenství častým problémem, týká se až 40 % těhotných žen. Dochází k ní především během prvního a druhého trimestru. Zvýšení hladiny ženských pohlavních hormonů na počátku těhotenství zpomaluje střevní funkce. Později v těhotenství může být zácpa způsobena tlakem zvětšující se dělohy na oblast konečníku.
Zvětšená děloha může oslabit hráz a podporovat vznik hemoroidů. Co tedy dělat1?

Jak omezit riziko vzniku zácpy v těhotenství

Doporučení, jak omezit vznik zácpy v těhotenství

Dodržujte pitný režim. Je prokázáno, že snížený příjem tekutin v prvních měsících těhotenství přispívá ke vzniku zácpy. Nedostatečné množství vody může také podporovat rozvoj zánětů močového měchýře. Je nutné pít minimálně 1,5 l tekutin denně.

Úpravou jídelníčku a zařazením vhodných potravin můžeme omezit rozvoj zácpy v těhotenství. Důležitý je hlavně příjem vlákniny. Jezte alespoň 20-30 g vlákniny za den. Pokud zvýšíte příjem vlákniny, pamatujte, že je nutné také zvýšit příjem tekutin.

Vyhněte se některým nevhodným návykům. Neodkládejte vyprázdňování. Naučte se na toaletu chodit pravidelně v určitou denní dobu (půl až jednu hodinu po jídle). Pravidelně zařaďte vhodnou fyzickou aktivitu (např. chůze nebo těhotenská jóga). Doporučujeme zařazení fyzické aktivity konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem1.

Přečtěte si náš článek, co jíst v případě zácpy

Co dělat pokud trpíte zácpou v těhotenství ?

Ohledně léčby zácpy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Pozor, v případě několikadenní nepřítomnosti stolice, bolestí, zvracení nebo krvi ve stolici je nutné okamžitě konzultovat lékaře. Ve vzácných případech totiž může zácpa odhalit jiný, vážnější problém1,2.

Více informací o projímadlech

1: Mares P, Siproudhis L, Teurnier F. Complications urinaires et digestives chez la femme et pendant la grossesse : une meilleure hydratation permet-elle de réduire les risques ? La revue Sage-femme, 2011
2: Battu C. Troubles digestifs et grossesse. Actualités pharmaceutiques, novembre 2005.