Kdy navštívit lékaře?
Úvodní stránka > Zácpa > Kdy navštívit lékaře?

Kdy navštívit lékaře?

Zácpa: kdy je nutné navštívit lékaře?

Zácpa je poměrně častým problémem. Akutní zácpa, která se projeví v průběhu několika hodin, je způsobena především zpomalením střevní funkce při cestování nebo změně každodenních návyků. Pro zabránění vzniku zácpy je nutno respektovat určitá režimová a dietetická opatření a někdy je vhodné použit projímadla. Zácpa však nemusí být vždy jen přechodným problémem, někdy může vyžadovat konzultaci lékaře. Kdy je tedy nutné lékaře navštívit?

Znepokojující příznaky, které vyžadují návštěvu lékaře

V některých případech může být zácpa příznakem závažnějšího onemocnění. V případě silných bolestí břicha, zvracení nebo zvýšené plynatosti se může jednat o urgentní stav. Je nutné okamžitě přivolat záchrannou službu1. V případě teploty nebo silných bolestí břicha nebo náhlé zácpy je nutno bez odkladu navštívit lékaře (tentýž den)2. A nakonec v případě přítomnosti krve ve stolici, neúmyslného úbytku na váze nebo jiných příznaků doprovázejících zácpu (průjem střídající zácpu, přetrvávající bolesti nebo nemožnost zadržet stolici) je nutné navštívit lékaře v příštích dnech. Lékaře také určitě navštivte, pokud trpíte chronickým onemocněním nebo je vám více než 50 let nebo pokud obvykle zácpou netrpíte1.

Chronická zácpa

Někdy zácpa přetrvává. Lékaři hovoří o chronické zácpě pokud jí člověk trpí alespoň 6 měsíců. Je tedy důležité navštívit svého lékaře. V těchto případech se doporučuje hledat příčinu zácpy, která někdy může skrývat jiné onemocnění (problémy se štítnou žlázou, rakovinu tlustého střeva, neurologické onemocnění nebo nežádoucí účinek léku). Často je nutné navštívit lékaře, který vám předepíše léky určené k úlevě od těchto příznaků3.

Čtěte také: Projímadla

1: Les bons gestes et la consultation en cas de constipation. Disponible sur: https://www.ameli.fr/assure/sante/themes/constipation-adulte/bons-reflexes
2: Dumont A, Chambin O, Pillon F, Bardou M. De nombreux laxatifs disponibles à l’officine. Janvier 2010. Actualités pharmaceutiques. Volume 49, numéro 492, pp. 12-16.
3: Degena L, Dederdingb J-P, Bauerfeindc P, Beglingera C. Réalités et mythes à propos de la constipation–State of the Art. In: Forum medic suisse. 2008. p. 913–918.